Czym jest Mińska Grupa Rowerowa i jakim celu powstała?

MGR to przede wszystkim społeczność, której celem jest integracja wszystkich środowisk rowerowych, chęć poznanie nowych ludzi i nowych tras. Grupa tworzona jest w celu wspólnego czerpania przyjemność z rowerowej pasji. Każdy odnajdzie tutaj coś dla siebie. Szerzej poczytasz tutaj.

Jak mogę stać się jej członkiem?

Istnieją dwie możliwości. Jako MGR tworzymy wiele rowerowych inicjatyw, na które zapraszamy wszystkich chętnych. Nic prostszego, przyjedź na nasze ustawki, udzielaj się na naszym fanpage’u, poznaj naszych uczestników. Po prostu stań się częścią pozytywnie zakręconej rowerowo ekipy.

Poza ogólnodostępną społecznością jesteśmy stowarzyszeniem, które skupia w swoich szeregach najbardziej zaangażowanych i aktywnych rowerzystów z naszego powiatu. Szerzej opisujemy tę tematykę pod tym linkiem. Jest to grupa osób, która poza jazdą na rowerze interesuje działanie na rzecz rozwoju naszej społeczności.

W jakich inicjatywach można wziąć udział?

Przede wszystkim w naszym cyklicznym Nocniku oraz Wycieczkach z Historią. Ponadto organizujemy oraz angażujemy się w wiele innych projektów jak np. Rowerowa Noc Muzeów.

Kto może przyjechać na Wasze przejażdżki? Czy są one płatne bądź trzeba się gdzieś wcześniej wpisywać?

Nasze wspólne wycieczki są całkowicie darmowe i dobrowolne. Nie dokonujemy wcześniejszych zapisów. Każdy chętny może przyjechać i wspólnie z nami pokonać kilkadziesiąt kilometrów po okolicach miasta. Jedynym ograniczeniem jest niepełnoletność. Osoby mające poniżej 18  roku życia, zmuszone są przyjechać w towarzystwie rodzicach bądź dorosłego opiekuna/ znajomego.

Przyglądam się Wam od pewnego czasu, chciałbym/ chciałabym przyjechać na Wasze przejażdżki, lecz nie znam nikogo z grupy i trochę się wstydzę. Poza tym nie wiem czy mój rower jest odpowiedni i czy dam radę.

Podamy Ci prosty przykład: obecnie na Nocniku pojawia się około 45 osób z czego tylko 2, które uczestniczyły w jego prapoczątkach kilka lat temu. Większość z Nas poznała się właśnie na wspólnych wycieczkach, mając te same obawy co Ty dziś. Spróbuj, być może dzięki temu pierwszemu krokowi poznasz nowych kompanów do wspólnych wycieczek.

Nie ma roweru, który się nie nadaje. Jedynym ograniczeniem może być rower bez przełożeń, na którym jazda przestanie bardzo szybko być komfortowa (możesz nie nadążyć za grupą). Wystarczy odpowiednio napompować koła, sprawdzić hamulce. Jeśli masz obawy  czy wszystko działa Ci odpowiednio, pomożemy. Wystarczy przyjechać wcześniej przed jedną z inicjatyw i zapytać liderów.

Jeśli uważasz, że Nocnik mogą być dla Ciebie zbyt intensywne zapraszamy na Wycieczkę z Historią. Jest to rozwiązanie idealne dla Ciebie z racji spokojnego tempa, dostosowanego do każdego uczestnika okraszone historycznymi opowieściami i licznymi przystankami. Na Nocniku przejeżdżamy wspólnie około 35 kmh w tempie ok 20km/h.

Co muszę wiedzieć o Waszych przedsięwzięciach? Obowiązują jakieś zasady?

Na każdym spotkaniu wyjaśniamy pokrótce charakter przejażdżki, miejsce przejazdu oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa jakie obowiązują na naszych wycieczkach. Bez obaw, nie jest to nic co krępowałoby Twoją swobodę oraz osłabiało zapał. Poruszając się grupą musimy przestrzegać przepisy ruchu drogowego, zarówno ilości osób w grupie jak i szyku jazdy. Zawsze możesz swobodnie zapytać o nurtującą Cię kwestie.  Wszystkie zasady dotyczące naszych inicjatyw przeczytaj pod tym linkiem.

Kilkanaście osób jeździ w drużynowych strojach i T-shirtach. Co muszę zrobić, aby pozyskać te rzeczy oraz kiedy jest taka możliwość?

Grupa posiada swoje stroje kolarskie (strój krótki, długi oraz kurtki) oraz t – shirty. Pełna gama strojów kolarskich dostępna jest tylko dla członków stowarzyszenia. Jeśli chciałbyś zostać jego członkiem poczytaj o nim więcej tutaj.

T shirty dostępne są cały czas w dwóch projektach. Kliknij tutaj, aby zobaczyć. Ponadto posiadamy koszulki techniczne tj. oddychające, które idealnie nadają się do biegania czy rekreacyjnej jazdy na rowerze.

Koszulki oddychające oraz stroje są zamawiane na początku roku. O wszystkich zamówieniach informujemy wcześniej zarówno na naszych fanpage jak i stronie internetowej.

Czy grupa posiada swoje gadżety?

Poza wyżej wspomnianymi koszulkami MGR posiada również swoje pocztówki, dostępne tylko na Wycieczkach z Historią oraz odblaskowe naklejki dostępne na każdej inicjatywie. Poza tym istnieje możliwość zamówieniem koszulek.

Mój styl jazdy nie pasuje do żadnego z zaprezentowanych na Waszej stronie.

W szeregach naszej grupy znajdują się przedstawiciele jazdy szosowej, terenowej, triathlonu a nawet enduro i downhillu. Wraz ze wzrostem członków grupy istnieje coraz mniejsze podobieństwo, iż nie mamy chociaż jednego przedstawiciela w którejś z dziedzin. Nie mniej jednak, jeśli tak jest, napisz do nas, postaramy się pomóc.

Nie lubię jeździć w grupie, lecz samotna jazda wychodzi mi całkiem dobrze. Biorę udział w zawodach / robię co niedziele wycieczki / mam świetne zdjęcia okolicy itp. i chętnie się podzielę. Czy mogę się u Was pokazać swoją jazdę?

Chętnie umieszczamy relację wszystkich uczestników zawodów bądź wycieczek. Nie musisz być mistrzem stylu oraz posiadać profesjonalnych zdjęć, a już na pewno Twoja wyprawa nie musi być spektakularna. Nie krępuj się, pokaż innym swoje dokonania, być może tym samym staniesz się inspiracją do działania. Poczytaj o naszych dotychczasowych wyprawach.

Czy można Wam w jakiś sposób pomóc?

Jeśli uważasz, iż posiadasz możliwości, które pozwolą nam obniżyć bądź wyeliminować koszty niektórych działań to bardzo chętnie nawiążemy współpracę. Być może Twoja firma chciałaby stać się sponsorem na kolejnej edycji strojów, produkujesz gadżety reklamowe bądź masz dostęp do mediów, w których nas jeszcze nie było. Możliwości jest nieograniczona ilość i tylko od Ciebie zależy w jakim stopniu  przyczynisz się do rozwoju grupy. Poczytaj tutaj.

Czy MGR jest sformalizowany?

MGR jest stowarzyszeniem z wpisem do KRS, powstałym w lutym 2016 roku.

W jaki sposób mogę stać się członkiem stowarzyszenia?

Wszystkie informacje odnajdziesz pod tym linkiem.

Dopiero zaczynam, chciałabym/ chciałbym się poradzić kogoś w kilku rowerowych kwestiach, do kogo mogę się zgłosić?

Przede wszystkim do liderów grup, których bardzo szybko poznasz na naszych wspólnych jazdach. Nie wstydź się, każdy od czegoś zaczynał, więc na pewno nie spotkasz się z brakiem pomocy. Ponadto posiadamy grupę na facebooku (forum dyskusyjne), która jest idealna na tego typu pytania, wystarczy, że klikniesz tutaj. Grupa ta jest również idealna do wszelakich dyskusji okołorowerowych, na które z racji mnogości tematów na naszym fanpage’u brakuje czasu.

Biorę udział w różnych zawodach, czy mogę podawać MGRa jako swój klub?

Wraz z powstaniem stowarzyszenia, postanowiliśmy, iż będzie to możliwość tylko dla jego członków. Jeśli bierzesz udział w zawodach nic nie stoi na przeszkodzie, abyś stał się jego członkiem.