Śladami serialu "Ranczo"
Jakość nawierzchni5
Trudność4
Warto zobaczyć
  • Jeruzal – zabytkowy kościół oraz miejsca kręcenia filmu
  • Cegielnia i dworek w Grzebowilku
  • Zabytkowy kościół z dzwonnicą w Cegłowie oraz kościół w Kiczkach
Uwagi
  • Liczne sklepy
7.5ocena
Ocena czytelników: (3 Votes)
8.3

Trasa ta jest wręcz idealna dla fanów serialu „Ranczo”. Oprócz słynnej ławeczki, mamy możliwość zobaczyć m.in. znany rynek czy zabytkowe kościoły. Trasa idealna na weekend, oferująca przemierzenie na rowerze ciekawe i ładne okolice, których na co dzień raczej się nie ogląda. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

80km
4:00h

Wielu osobom gdy słyszą o serialu Ranczo, na myśl przychodzą Wilkowyje, a zaraz za nimi znajdujący się nieopodal Jeruzal. Choć niewątpliwie jest to główne miejsce gdzie rozgrywa się serial – to nie jest ono jedyne. Trasa zabierze Was w wiele innych związanych z serialem miejscowości jak m.in. Latowicz, Dąbrówka czy Rozstanki. Choć nie są to wszystkie miejscowości, w których ma miejsce akcja serialu, są to niewątpliwie bliskie okolice Mińska Mazowieckiego i warte odwiedzenia nie tylko ze względu na serial. Trasę można podzielić na dwie krótsze trasy, jednak my opiszemy cały wariant w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Swoją wycieczkę rozpoczynamy w dowolnym miejscu Mińska Mazowieckiego, kierując się główną drogą do Cegłowa. W Mieni zaraz za domem pomocy społecznej na pierwszym skrzyżowaniu zjeżdżamy w prawo w dół i kawałek dalej za przejazdem odbijamy w lewo – jedziemy wzdłuż torów. Pozwoli to uniknąć jednego z bardziej ruchliwych fragmentów na naszej drodze. W Cegłowie skręcamy w lewo, mijamy najpierw kościół Mariawicki, a następnie kolejny zabytkowy kościół rzymskokatolicki św. Jana i św. Andrzeja z oddzielną dzwonnicą. Kierujemy się na najbliższym skrzyżowaniu w prawo, zaraz koło pomnika. Chwilę później na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo kierując się ulicą Piaskową. Droga raz lepszym, raz gorszym asfaltem doprowadzi nas do wsi Podskwarne. Niezwykle klimatyczny jest przejazd drogą zakrytą przez dach drzew, jednak do pełnego szczęścia brakuje dobrej jakości drogi. Nie mniej jednak sprawnie dojeżdżamy do Podskwarne, w którym droga będzie w charakterystyczny sposób skręcać łukiem w prawo, a po naszej lewej stronie widoczny będzie na wzniesieniu kościół. Chwilę później (dokładnie 1,5 km) nasza trasa zmieni kierunek.

szosa ranczo 2

Ruszamy w stronę najbardziej znanego miejsca serialu – Jeruzala. Skręcamy w lewo (będzie widoczna tabliczka), aby po 4,5 km prostej i mało ruchliwej drogi przez Kołacz wjechać do centrum miejscowości.

Jeruzal – filmowe „Wilkowyje”

Sam Jezural, czyli telewizyjne Wilkowyje, to kolebka serialu w którym znajdziemy ogromną ilość budynków które są miejscem akcji serialu. Od znanego wszystkim sklepu, Kościoła parafii rzymsko-katolickiej p.w. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, przez plebanię, salkę parafialną, dom Więcławskich, chatę Zielarki, ośrodek Zdrowia i wiele innych. Prawdziwy koneser i fan serialu na pewno zostanie tam na dłuższą chwilę. Osoby mniej zaznajomione z losami serialu zwrócą uwagę na sklep „u Krysi”, w którym można kupić oryginalnego serialowego mamrota. Prócz trunku, warto na chwilę wstąpić do wspomnienego wyżej przez nas Kościoła. W tym miejscu trasy proponujemy odpoczynek na przysklepowej ławeczce, by nabrać sił na dalszą podróż.

szosa ranczo 3szosa ranczo 4

Można tu dostrzec dużą popularność produkcji – powstało wiele sklepików, budka z lodami czy nawet bar z kebabem. Znajduje się też tutaj tablica informacyjna, przedstawiająca te miejsce jako jedno z wielu ciekawych planów filmowych które ulokowane są na Mazowszu.

szosa ranczo 5szosa ranczo 11

Niedaleko samego rynku znajduje się bardzo ładny budynek biblioteki (zdjęcie poniżej po lewej) w której była ulokowana szkoła. Obecnie szkoła została przeniesiona do nowego budynku widocznego na zdjęciu poniżej – po prawej stronie.

szosa ranczo 12szosa ranczo 13

Wracając do trasy, od uliczki z której wyjechaliśmy skręcamy w lewo, tak aby przejechać obok wspomnianego sklepu by chwilę później przy kremowym budynku z czerwoną bramą skręcić w prawo na ulicę Kościelną. W ten sposób po kilku kilometrach opuścimy Jeruzal, a zagościmy w Łukówcu. Jest to kolejny przystanek obowiązkowy dla fanów serialu. Tu możemy podziwiać dom policjanta Staśka i Wioletki. W Łukówcu na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo, mijając po drodze sklep spożywczy. Odcinek ten nie należy do najprzyjemniejszych, ze względu na niezbyt dobrej jakości asfalt, który gdzieniegdzie będzie miał przebłyski dobrej jakości. Wjeżdżamy do gminy Wodynie na terenie powiatu siedleckiego. Droga wiedzie cały czas prosto, w Borkach odbijamy z głównej drogi i kierujemy się w prawo na Strachomin. Przekraczamy rzekę Świder i wjeżdżamy do kolejnej serialowej miejscowości – Strachomin. Miejscowa, charakterystycznie pomalowana na szaro-czerwono  restauracja „U Japycza” nazwana na cześć śp. Jana Japycza, również odegrała swoją rolę w serialu. Następnie 3,5 km dalej dojeżdżamy do głównej wojewódzkiej drogi nr 802 Seroczyn – Mińsk Mazowiecki.

szosa ranczo 6

Tutaj znajdujemy się już w Rozstankach, które są kolejną serialową miejscowością. To właśnie w niej znajduje się Dom Wójta zamieszkiwany przez rodzinę Koziołów – aby do niego trafić musimy skręcić na głównej drodze w lewo. Po kilkuset metrach będzie widoczny po lewej stronie drogi. Jest to piękny, pałacowy dom, z dużym ogrodem wyróżniającym się na tle innych budynków w miejscowości.

szosa ranczo 7

Zawracamy i jedziemy już dalej prosto mijając skrzyżowanie z którego wyjechaliśmy, dzięki czemu dojeżdżamy po chwili do Latowicza.

szosa ranczo 15szosa ranczo 8

Wjeżdżając do Latowicza fani serialu na pewno rozpoznają zaraz po prawej stronie posterunek policji – miejsce pracy serialowego policjanta Staśka, dalej Urząd Gminy Latowicz który w serialu pełnił rolę siedziby wójta i Rady Gminy Wilkowyje. Należy pamiętać również o neogotyckim kościele św. Walentego i św. Trójcy jako miejscu przed którym miał miejsce m.in. handel dewocjonaliami.

Powrót

Powoli zaczynamy powrót do domu. Osoby które chcą skrócić swoją wycieczkę, mogą wybrać wariant powrotny drogą wojewódzką. W takim przypadku mamy do pokonania 27km do Mińska. Osoby, które zachowały jeszcze siły i dysponują czasem, mogą pojechać dalej bocznymi drogami wiejskimi. W Latowiczu skręcamy w prawo na ulicę Rynek a następnie w prawo na Antoniego Kuźniarskiego- ulica którą pokonamy kilka kilometrów. W miarę dobry asfalt doprowadzi nas najpierw do Dąbrówki a następnie do Wężyczyna, w którym skręcamy w lewo (od Latowicza pokonaliśmy już ponad 4,5km). Punktami charakterystycznymi będzie krzyż po lewej stronie,  wysoka wieża nadajnikowa naprzeciw, oraz ochotnicza straż pożarna po lewej stronie.

szosa ranczo 9

Prostym, asfaltowym odcinkiem pokonując kilka wzniesień, z których rozpościera się wspaniały widok, dojeżdżamy do skrzyżowania gdzie skręcamy w lewo, mijamy dworek z murem z czerwonej cegły i na pierwszym asfaltowym skrzyżowaniu odbijamy w lewo. Docieramy do Kamionki gdzie po prawej stronie, pośród gospodarstw jest ukryta asfaltowa droga przez pola – skręcamy w nią i na następnym skrzyżowaniu odbijamy w lewo. Tutaj już cały czas trzymamy się prosto. W samej Kamionce znajduje się też jeden z serialowych domów – nowy dom Hadziuków.

szosa ranczo 10

Wjeżdżamy najpierw do wsi Kiczki Drugie, a później Kiczki Pierwsze. W Kiczkach pierwszych warto zapoznać się z ładnym, drewnianym kościółkiem położonym koło małego stawu z opuszczonym młynem wodnym. Tutaj też swój początek ma miejsce szlak „Siedem młynów nad Piaseczną”, opisanym w tym miejscu. Na rozstaju dróg skręcamy w prawo, a następnie tuż za witaczem (zgodnie z pierwszeństwem) łagodnym łukiem w lewo na miejscowość Siodło, skąd jadąc prosto asfaltem kierujemy się na Zglechów. Trzymamy się cały czas prosto głównego asfaltu i tak oto ponownie wkraczamy na drogę wojewódzką 802, ale już w Siennicy. Tutaj odbijamy w prawo i po przyjemnym zjeździe mijając park, na rondzie skręcamy w lewo na Kołbiel. Tutaj już dość klasycznie, po kilku kilometrach odbijamy w prawo na Zalesie. Jadąc ładną drogą pośród pól na pierwszym asfaltowym, leśnym skrzyżowaniu dajemy w lewo Grzebowilk, gdzie zaraz za zabytkową cegielnią odbijamy w prawo i wracamy już prosto do Mińska przez Cielechowiznę i Gliniak.

Mapa trasy