Pierwsza ankieta za rok 2014 dobiegła końca. Dostaliśmy od Was 22 odpowiedzi za które bardzo dziękujemy – bardzo nam pomogą w rozwoju grupy i obrania odpowiedniego kierunku działania. Pojawiło się w nich wiele pytani i sugestii, więc w dalszej części artykułu odpowiemy na część Waszych pytań oraz przedstawimy ciekawe statystyki w formie wykresów.

Dostaliśmy bardzo dużo uwag odnośnie samego „Nocnika”. Część pytań się pokrywa, więc postaramy się na wszystkie odpowiedzieć. Jakby coś pozostało nadal niejasne oraz wymagało dalszego wyjaśnienia to prosimy zadawać pytania w komentarzach lub bezpośrednio na maila. Na wszystko na pewno udzielimy odpowiedzi.

„W przypadku gorszej pogody nie odpowiada mi długość nocnika, dlatego się wtedy nie pojawiam.”

Kiedy następują gorsze warunki atmosferyczne to trasa zostaje automatycznie skrócona do około 20 km. Miało to kilkukrotnie miejsce w grudniu. Jedynym wyjątkiem jest gwałtowna zmiana pogody, kiedy już jesteśmy w trasie. Wtedy nie zawsze jest możliwość szybkiego powrotu czy skrócenia trasy.  Mamy to na względzie i zawsze, kiedy to jest możliwe trasa zostaje skrócona. Gdy od początku wycieczki warunki są niesprzyjające, to dystans wynosi maksymalnie 20 km – czyli około 1 godziny jazdy. W ekstremalnych sytuacjach przejazd może zostać odwołany.

„Jesień i zima: Nocnik mógłby być wcześniej, nawet po 19.”

„Należy pomyśleć o kontynuacji „Nocnika” w innej formie gdy maju/czerwcu/lipcu będzie widno nawet do 21-22. Np. „Wieczornik” 🙂 etc.”

Obecna formuła „Nocnika” jak i sama nazwa zostały już dobrze przyjęte, więc w związdku z tym nie planujemy żadnych zmian. Ustalenie odpowiedniej godziny pasującej dla Was wszystkich jest niemożliwym do wykonania zadaniem, a sądząc po dużej frekwencji nawet w chłodne dni, pozostawianie godziny 20.00 wydaje się dobrym kompromisem.
Sama nazwa też już została dobrze przyjęta, więc pomimo tego, że mało odpowiednia do warunków letnich pozostaje bez zmian. Wbrew pozorom jasno po godzinie 20.00 jest tylko około 3 miesięcy w roku, więc nie jest tak źle 🙂 Pozwoli to uniknąć dodatkowego zamieszania związanego ze zmianą nazwy.

„Nie przestrzeganie zasad ruchu drogowego: niechlujna jazda po kilka osób w grupce obok siebie[…]”

„Grupa swoim istnieniem promuje poruszanie się rowerem i chcąc nie chcąc powinniśmy dawać przykład przestrzegając przepisów ruchu drogowego :)”

Dziękujemy za bardzo ważną uwagę. Osobiście dokładamy wszelkich starań, aby cała grupa bezpiecznie pokonała trasę. Od następnych edycji będziemy tego jeszcze bardziej pilnować – zwłaszcza zwartej jazdy w dwójkach, która jak widać sprawia największe problemy. Rozumiemy, że każdy chce z każdym porozmawiać, jednak bezpieczeństwo jest najważniejsze. Oficjalnie przed startem zostaną Wam przedstawieni przewodnicy grup którzy będą odpowiedzialni za prawidłowe ich prowadzenie.

„Za duże przerwy między grupami, grupy się znacznie dzielą i rozjeżdżają.”

Zgodnie z przepisami odstęp pomiędzy grupkami w kolumnie powinien wynosić przynajmniej 200 metrów. W związku z tym grupy muszą być od siebie w dość znacznej odległości. Przewodnicy poszczególnych grup starają się jak najbardziej dostosować prędkość, aby ta odległość została zachowana. Jednakże małego rozjechania się grup nie zawsze można uniknąć, zwłaszcza na podjazdach, czy trudniejszych fragmentach. Zawsze po każdym takim etapie pilnujemy, aby wszystko wróciło do normy. Teraz bardziej będziemy zwracać na to uwagę i pilnować, aby grupa cały czas stanowiła całość jadąc dwójkami, zwartą kolumną.
Na rozjeżdżanie grup wpływa ma też różna kondycja uczestników, więc jak ktoś czuje się trochę mniej na siłach to prosimy, aby jechał w środku lub na końcu grupy – na pewno nie na początku. Pozwoli to na zminimalizowanie oporów powietrza i lżejszą jazdę. Oczywiście nie zmienia to faktu, że staramy się odpowiednio dostosować tempo, aby każdy przejechał trasę w miarę komfortowo. Średnia prędkość waha się pomiędzy 18 – 20 km/h.

„Nie pogardziłbym dodatkowym nocnikiem, np. w dni wolne.”

„Nocnik” sam w sobie będzie organizowany tylko we wtorki o godzinie 20.00. Pozwoli to zachować konsekwentność w organizowaniu jazd i pewność, że zawsze we wtorek będzie ruszać grupka rowerzystów. Co nie zmienia faktu, że w dni wolne mogą być organizowane inne wycieczki, ale już nie pod szyldem „Nocnika”. Dodatkowo wtedy do dyspozycji mamy często cały dzień, więc nie musimy się ograniczać do później godziny i wycieczka może zostać zorganizowana wcześniej. Planujemy też zorganizowanie cyklicznych wyjazdów w tygodniu wyłącznie dla dziewczyn. Więcej informacji na pewno się jeszcze pojawi, prosimy śledzić naszą stronę lub fanpage.

„Tak, ale przydałby się bardziej przejrzysty dostęp do map/śladów.”

Pod każdym opisem trasy czy szlaku widnieje mapka ze śladem GPS. Wystarczy na nią kliknąć i zostajemy przeniesieni do portalu GPSies. Można też zobaczyć tam cały nasz profil, wycieczki są odpowiednio pogrupowane:

http://www.gpsies.com/mapUser.do?username=Minska-Grupa-Rowerowa

„Więcej recenzji sprzętu tak by inni mogli się zaznajomić z np. grupami/markami osprzętu oraz o tym czy warto go kupić. Do tego dochodzą np. porady w jakim dobrym sklepie tanio kupić daną rzecz.”

Nasza strona skupia się głównie na poznawaniu i eksplorowaniu okolic Mińska Mazowieckiego. Odpowiedzi na tematy czysto sprzętowe lepiej jednak szukać na specjalistycznych forach, gdzie można uzyskać bardziej kompetentną czy szczegółową odpowiedź. Jednakże jak jest potrzebna opinia co do sprzętu czy co gdzie kupić to zawsze służymy radą i chętnie podzielimy się swoimi doświadczeniami. Najlepiej z nami porozmawiać na takie tematy np. na „Nocniku” czy skontaktować się przez e-maila. W naszej grupie jest wiele osób, którym tematy sprzętowe są bliskie i bardzo chętnie dzielą się tą wiedzą.

„Powinno znaleźć się więcej tras terenowych, okolice są naprawdę fajne, a nie każdy lubi/czuje się bezpiecznie na szosach.”

Faktycznie obecnie baza tras terenowych jest dość uboga. Więcej tras terenowych w tym opisów szlaków zacznie pojawiać się wraz z początkiem sezonu letniego, więc prosimy o cierpliwość – będzie opisanych wiele ciekawych miejsc.

„W sezonie dodatkowe spotkania integrujące np. ognisko, wspólne wyjście”

Na otwarcie sezonu, czyli jak tylko zrobi się cieplej planujemy zorganizowanie małego ogniska integracyjnego, więc wyczekujcie na dokładne informacje na naszej stronie oraz profilu na Facebooku.

Pojawiło się też pytanie odnośnie naszych długich, weekendowych wycieczek które często mają ponad 100 km. W naszej grupie wiele osób lubi taką formę podróżowania i sprawia nam to wielką przyjemność. Cała nasza grupka właśnie od swoich początków zaczynała spędzać czas na rowerze w taki sposób. Poza tym jest „Nocnik” który ma zdecydowanie spokojniejszą formułę. Nie zabraknie też od czasu do czasu krótszych wycieczek np. ze względu z rozpoczęciem sezonu. Zawsze służymy pomocą w organizacji i możemy nagłośnić takie krótsze wycieczki, aby zebrało się na nich jak najwięcej osób.
Mińska Grupa Rowerowa łączy wiele różnych odmian kolarstwa, więc bardzo chętnie poprzemy każdą ciekawą inicjatywę.

Wykresy odpowiedzi

09 ankieta 1

09 ankieta 2

09 ankieta 3

09 ankieta 4

09 ankieta 5

 Ostatni wykres jest dla nas bardzo istotny – jak masz chęć opisania swojej ciekawej rowerowej przygody, czy to w terenie czy na szosie, to bardzo chętnie opublikujemy Twoją relację u nas na stronie. Prosimy jedynie o kontakt!